4 Şubat 2008 Pazartesi

Gelibolu Nüfusu 31 Bin 246

Yıllar önce babamın işi dolayısı ile Keşan' da Gelibolu' ya taşındık. Yıl 1977. Net olarak hatırlıyorum 29 EKİM 1977. O gün Cumhuriyet bayramı idi. Tabi sık sık taşınanlar iyi bilir. Aile reisi olarak en önemli konulardan bir tanesi de çocukların eğitim meselesi. Babam beni ve ablamı Namık Kemal İlköğretim Okuluna kaydettirdi.
Bu vesile ile öğretmenim Hatice ORAL hanımdan bahsetmek isterim. Disiplinli ve maharetli bir öğretmen. Hala ondan öğrendiklerim, yeni konuları öğrenirken temel teşkil eder.. O nun söyledikleri kulağımda çınlar. Kendisi çok ama çok değerli bir öğretmendir ve hayatımdaki yeri müstesnadır. İşte o zamanlar "İlçemizi Tanıyalım" Ünitesinde Gelibolu' nun merkez nüfusu 17500 olarak öğrenmiştik. Yıllarca ilçe girişindeki nüfus tabelası da 17500 olarak gösterdi. Bugün nüfusumuz kaç ? Adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin sonuçlarına göre ilçe merkezinin nüfusu 31 bin 246. Neredey se % 100 bir artış söz konusu. Evet Gelibolu 30 yılda nüfusunu ikiye katlamış. Ne diyelim, hayırlısı.. Ancak artan nüfus sorunlarını da yanında getirir. Yöneticilerimizin işi zor.
Son zamanlarda müjdeli haberler alıyoruz.. 4 yıllık fakültenin açılması... Ortadoğunun en büyük tersanesinin ilçemize kurulması.... v.b. Bunlar çok güzel haberler .. Ancak bu güzel haberlerin nüfusa yansımasını, 5 - 7 yıl sonra artı bir 10 bin olarak şimdiden değerlendirmek lazım. Bu bakımdan Gelibolu' da daha çok yapılacak iş var diyorum..
Diğer belde ve köylerin nüfusu ile beraber Gelibolu tam 47 bin 252 kişi olmuş. Detaylar aşağıda dır.
"Gelibolu ilçe merkezi toplam 31 bin 246, Bolayır beldesi 2 bin 378, Kavakköy beldesi bin 62, Evreşe beldesi’nin ise nüfusu 2 bin 774.
Bu sayılara göre Kavakköy beldesi, belde olma hakkını kaybetti. İlçe merkezi ve beldelerinin köylerindeki nüfus sayısı ise, Bayırköy 860, Burahnlı 240, Cevizli 126, Cumalı 78, Değirmendüzü 527, fındıklı 334, Ilgardere 311, Karainebeyli 416, Kavaklı 118, Ocaklı 138, Pazarlı 132, Sütlüce 642, Tayfurköy 541, Yeniköy 683. İlçeye bağlı beldelerin bünyesinde olan köylerimizdeki nüfus sayısı ise, Demirtepe 206, Güneyli 647, Koruköy 376, Adilhan 579, Bayramiç 917, Çokal 230, Kalealtı 209, Kocaçeşme 211, Süleymaniye 396, Şadıllı 243, Yülüce 632."


Rakamlar Büyük zafer gazetesinden alınmıştır. Ziyaret etmek için http://www.buyukzafer.org/.

7 yorum:

Adsız dedi ki...

Yolarımızı en başta düzeltilmeli tarihi canım Gelibolum ağlıyor 2 parkla birşey olmuyo ben katılıyorum bütün Gelibolu çalışmalı her konuda ayaklarımız burkula burkula yürümek çöplerin ayaklarımıza dolaşmasını istemiyoruz hele geminin başındaki işportacı ve araba cam siliciler herkez uyuyomu bu memlekette..gelen yerli yabancı turist bunlardan yakınıyor.ben bu yaz belediyenin karşısındaki tarihi çamlığa resmen kahroldum pislik içinde bazı okul müdürleri hademelere iş buyurmayınca okulun önünü süpürdüklerini gördüm o belediyenin sahibide heralde iş buyuramıyor canım memleketimin insanları ben her yaz geldiğimde kahroluyorum lütfen birşeyler yapın uyumayalımmmm

Adsız dedi ki...

gelibolu belediyesi hiç çalışmıyor bune düzensizlik başkan bir tane düzgün yol göstersin

Adsız dedi ki...

evet hiç calışmıyor belediyesi katılıyorum karayokuşa su istiyorum

Adsız dedi ki...

sizlere katiliyorum gelibolulun
hele mah .arasi pislik götürüyor
belediye hic calis miyor benim
zamaninda.2.600 nüfüs vardi
simdi 32.ooo olmus yerlisi
kalmamis herkes disaridan gelme
bütün suc bizlerde hic memleketimizi temiz tutmayi bilemiyoruz her zaman hadi ya banane ile geciniyoruz slm lar

Adsız dedi ki...

bu sayı yazları 100. 150 bin arasında degişiyordur. herhalde. esnaf insallah mennundur.

Adsız dedi ki...

evet bende katılıyorum

Adsız dedi ki...

bende katılıyorm hele susuzluk tam bir facia vallahi bu yaz neredeyse hasta olacaktı çoluk çocuk 2günde bir gece yarisı gelen suyla değil çamaşır bulaşık bile yıkayamadık yukarı mahalle susuzluktan kırıldı nerede seçimlerde bangır bangır bağıran belediye hepsi aynı vatandaşı düşünen yok nereye kadar