2 Şubat 2008 Cumartesi

İnternet üzerinden kumar oynamak suç muş....

Evindeki bilgisayarından akşamları aralarında doktor ve avukatların da bulunduğu hiç tanımadığı kişilerle internet üzerinden poker oynayan 37 yaşındaki Fehmi Künteci, 2 yıl sonra 1200 YTL kumar cezasıyla karşılaşınca şoke oldu. Bir çok ünlünün Kıbrıs’a özel olarak kumar oynamaya gittiğini hatırlatan Künteci, “Kumar oynamak yasaksa devlet bu ünlüleri de takibe alıp ceza kessin. Çünkü bizim oynadığımız site de Kıbrıs’taydı” dedi.
Türkiye’de kumar oynamak ve oynatmanın yasak olduğunu bilen Künteci, internet üzerinden kumar oynamanın suç olduğundan haberdar değildi. Ta ki, 4 Ocak 2008 tarihinde Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’nce kendisine tebliğ edilen 1200 YTL’lik kumar cezasına kadar. Emniyete giden Künteci, polislerin kendisine 2005 yılında internet üzerinden kumar oynadığı için idari para cezası kesildiğini anlatmasıyla şaşkına döndü. Suçun işlendiği yer ‘İnternet ortamı’, suçun niteliğini ‘Kumar oynamak’ olarak belirtilen ceza tutanağının her biri 100 YTL olmak üzere tam 12 tane olması Künteci’nin şaşkınlığını bir kat daha arttırdı. Devaımını okumak için tıklayınız...

3 yorum:

Adsız dedi ki...

doğru. bu konuda öğrenci olan akrabamda geçen gün şikayetçi oldu.
2008 yılında ceza miktarı zamlanarak 117 YTL oldu.

Kumar oynayanlara para cezası kabahatler kanunundan dolayı veriliyor. Kumar oynatmak ise 1072 sayılı kanunda gösteriliyor ve infazı ertelemeye müsait olmayan bu hapis cezaları uygulanıyor. Devlet bu konuda ki tutumunun ne kadar sert olduğunu ortaya koymuştur.
Özellikle internet konusunda dikkatli olmak gerek sitenin yabancı olması birşeyi değiştirmez önemli olan suçun işlendiği yerdir.

umut dedi ki...

Teşekkürler bilgi içn sağolun.

Adsız dedi ki...

Thank you, I have recently been searching for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far.