7 Mayıs 2010 Cuma

Tüm zamanların en iyi askeri: MEHMETÇİK…

               Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı, laik, çağdaş  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak  son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle elbette canım sıkkın ve düşünceliydim. Ancak;  Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün aydınlık yolunda yürüyen bilim adamlarına olan inancım, saygım,  güvenim ve duyduğum hayranlık asla ve asla değişmemişti…  Prof.Dr. Türkan SAYLAN’ a  ettiğim dualar, duyduğum minnet  hisleri,  aynı coşku ve inançla devam etmektedir.


               23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama hazırlıkları tamamlanmıştı. Çanakkale kordon boyundan yürüyerek evime dönüyordum…  Ordu Evinin duvarlarında  dalgalanan Türk Bayrakları ile  Mustafa Kemal  ATATÜRK’ün  büyük portresini gördüğümde, yüzüme  huzur ve gururla yayılan tebessümü hissettim…  Ve bayraklardan  hemen sonra gördüğüm  o  afiş; duyduğum gurur ve saygının  coşkuyla buluşup milyon kere milyon defa artmasına neden oldu.  “GÜÇLÜ ORDU GÜÇLÜ TÜRKİYE…” diye haykırışlarını duydum Türk Silahlı Kuvvetlerimizin… Gözlerim doldu. Dikildim afişlerin önüne,  saçlarımı okşayan Türk Bayrağımın altında uzun uzun seyrettim afişi ve içime sindire sindire okudum anlattıklarını… Son zamanlarda  çabuk ağlamaklı olmaya başladım ben. Ve bu defa, hiç de saklamaya gerek görmeden doya doya ağladım afişin önünde.  “GÜÇLÜ ORDU GÜÇLÜ TÜRKİYE… GÜÇLÜ ORDU GÜÇLÜ TÜRKİYE…”

              Sonra çantamda taşıdığım  o küçük not defterimi çıkarttım.  Doktor muayenehanesinde beklerken okuduğum dergiden aldığım  iki satırlık yazıyı okudum tekrar tekrar.

             Derginin Künyesi :  ÇANAKKALE  1915 -  Sayı:3  - Tarih: Ağustos 2009  -  Yıl:2

            Ve şöyle deniliyor  derginin bir sayfasında   “Askeri otoritelerin hemfikir olduğu sav: Tüm zamanların en iyi askeri: MEHMETÇİK…

Saygılarımı sunuyorum…

Emel AYÖREN ŞEN

Hiç yorum yok: