16 Ekim 2013 Çarşamba

Gelibolu Kütüphanesi

Yıllar önceden bahsediyorum 1978 - 1990 arası yıllardan. Hem ilkokulda hemde ortaokulda.. o kadar çok araştırma maksatlı ödev verilirdi ki, mecburen kütüphaneye giderdik. İyi ki de ödev vermişler, iyi ki de kütüphaneye gitmişiz. Hala çok güzel anılar.

Bugün bayram sebebi ile geldik Gelibolu'ya ve eşimle yine yağmur sonrası yürüdük pek te iyi aydınlatılmamış nerede ise karanlık denebilecek sokaklarında Gelibolu'nun. ÇÖMÜ Yüksekokulu' nun önünden geçerken hatırladım kütüphane de yaptığım çalışmaları.

Kış günleri kocaman bir soba salonun merkezi bir yerinde yanardı. Girişte hemen görevli bayan otururdu. Sobaya yakın olanlar sıcaktan nerde ise pişerken pencerelere yakın oturanlar da donardı. O sobaya yakın geçip siyah önlüğünü ve kendini yakanlar da olurdu. Bir çok kitap vardı.. Ben en çok ödev yazmak için HAYAT Ansiklopedisinde sırada beklediğimi hatırlarım. Hiç roman alıp okumadım. İhtiyacım yoktu. Arkadaşım Barış Üçok tam bir kitap kurdu idi. Onun sahip olduğu kitapları okuduğum için ihtiyacım olmazdı.. Ben daha çok  zamanın Tommiks, Teksas, Zagor vari kitaplarına para yatırırdım. Güzel günlerde kütüphanede kaliteli, bugünün tabiri ile düzeyli arkadaşlıkların da temeli atılırdı.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim "çok kitap vardı kütüphanede". Şimdilerde ne oldu o kitaplara ? Nereye taşındı kütüphane ? Bu arada Gelibolu' da bir halk kütüphanesi hala var mı ? Yoksa kütüphane İnternete yenik mi düştü ?

Hiç yorum yok: